Hava, Su, Logo Bedava

29 Aralık 2017 Cuma 16:30
1674
Okunma
0
Beğenme

Hava, Su, Logo Bedava!

Marka imajı, epey havada kalmış bir kavram. Somut birşey değil, nesnel hiç değil. Tamamen tüketicinin şirketinizi nasıl algıladığı ile ilgili.

TV’de, internette, trafikte… karşımıza çıkan herhangi bir markayı ele alın. Logonun ilk akla getirdiği şeyler sizin için farklı, arkadaşınız için farklı olacaktır.

Günümüz iş dünyasında marka imajı neredeyse herşey demek. Sıfırdan bir marka imajı kurmak ise, tamamen olmasa da, büyük oranda görsellikle ilgili. Eğer şirketinizin görünen yüzleri, yani başta logonuz, kartvizitiniz, iş yerinizin tabelaları, web siteniz, sosyal medya hesaplarınız vb. güzelce cilalanmışsa, göz okşuyorsa, daha yarışın başında rakibinizden birkaç adım öne geçmeniz, çok daha profesyonel algılanmanız işten değil.

Düşünün bir, kartvizitinizi bastırdığınızda veya sitenizi açtığınızda, müthiş grafikleriniz sayesinde rakiplerden ayrışmak, öne çıkmak mı istersiniz, sönük bir görsellikle kenarda köşede kalmak mı?

Özellikle logo tasarımı, eskiden bir ajansla çalışmayı, en azından bir grafik tasarımcıya para vermeyi gerektirirdi. Neyse ki artık internet var! Korkmayın, kendi kendinize Photoshop öğrenin demiyorum, gerçekten gerek yok. Her tip markalama adımının bedava, güzel ve basit çözümü internette sizi bekliyor.


Bu ay, şirketinizin görünen yüzlerinden en önemlisine logo tasarımına odaklanalım. Gelecek yazılarda tüm markalama adımlarına değineceğiz.

 

İnternetin sunduğu nimetlerden akıllıca yararlanarak kendi işini kendi yapmanın avantajı, sadece cebinize kalan para değil, kendi zevkinize göre kotardığınız marka imajınız sayesinde tatlı bir başarı duygusu ve dizginleri elimizde tuttuğumuz hissi.

 

Bu sene başında Juventus, logosunu değiştirdi. Bazı taraftarlar bayıldı, “Juventus yaşam tarzının sembolü” dediler, siyah beyaz olmasının, minimal tasarımının derin anlamlarına daldılar vb. Kimisi de takımının geleneksel logosunu bırakmasına çok sinirlendi. Bazısı “Yeni logo dedikleri şey, Pogba’nın kafasına kazıttığı şekillere benziyor” diye yazdı. Bazısı, inek bir lise öğrencisinin imzasına benziyor dedi.

Bu arada Juventus yeni logosu için 200.000 Euro ödemiş. Ama siz kendi logonuzu bedavaya yapabilirsiniz.

DesignBuddy, grafikerlerin ücretli hizmet verdiği bir tasarım sitesi. Dünyanın en ünlü markalarının logolarını incelemeye almışlar. Ortak paydalarını bulmaya çalışmış ve bu markaları başarıya götüren logo tasarım sırlarını araştırmışlar. İşte logonuzu tasarlarken göz önünde bulundurabileceğiniz birkaç araştırma bulgusu:

%95’inde tek veya iki renk kullanlmış.

%41’i isminin başharf(ler)ini stilize ederek kullanmış.

%91’inin logosu en küçük boyutlarda bile tanınacak şekilde tasarlanmış.

Creativebloq sitesi ise internetteki logo tasarım araçlarına girişmeden aklınızda tutmamız gereken olmazsa olmaz özellikleri sıralıyor:

  • Basitlik: Kolay tanınır ve fazla süse kaçmadan dikkat çekici olmalı.
  • Akılda kalıcılık: İşinizle ilgili ve hatırlanabilir olmalı.
  • Kalıcılık: Zamanın yıpratıcılığına dayanmalı, bundan 50 yıl sonra da etkisini sürdürebilmeli.
  • Esneklik: Tabelanızda da kartvizitinizde de cep telefonundan baktığınız Facebook sayfanızda da güzel görünmeli. Siyah beyaz kullanmanız gerektiğinde de karakterini koruyabilmeli.

İşte logonuzu bedava tasarlayabileceğiniz internet araçları:

Logojoy
logojoy.com

Karşınızda logonuzu tasarlatacağınız bir grafik tasarımcı olsa size ne sorardı? Site işte size bu soruları soruyor ve yanıtlarınıza göre otomatik olarak logo alternatifleri getiriyor. Beğenmediniz mi? Fazlasını getiriyor. Seçtikten sonra da üstünde değişiklik yapmak çok kolay.

 

Logo Maker
www.ucraft.com/free-logo-maker

Ücretsiz olarak indirebileceğiniz metin tipleri ve ikonlarla logonuzu tasarlıyorsunuz. Tasarımınız tamam olunca yüksek çözünürlüklü ve saydam görsel dosyası (.png) olarak indiriyorsunuz, istediğiniz her yerde kullanabiliyorsunuz.

Graphic Springs
www.graphicsprings.com


Bu ücretsiz aracın yapmanıza izin verdiği kişiselleştirme olanakları inanılmaz! Listemizin en iyisi diyebiliriz. Neredeyse makinanıza yüklü bir yazılım gibi sağlam ve verimli çalışıyor. Ayrıca logo tiplerini sektörel kategorilere bölerek sunuyor, ki seçiminiz daha kolay olsun.

Logoshi
www.logoshi.com

Listemizin kreatif açıdan en güçlü adayı. Yepyeni ve tamamen kişiselleştirilmiş bir logo için ideal. İstediğiniz logoyu kabaca çiziktirmeniz ve marka adınızla sitenizin adresini girmeniz yetiyor. Bir sürü güzel alternatifi önünüze getiriveriyor. Hem profesyonel hem de size özel bir görünüm için gayet uygun bir çözüm.

Logaster
www.logaster.com

Yukarıdakiler kadar yeni ve teknolojik olmasa da, çok pratik. Çok sayıda alternatif logo tasarımı barındırıyor. Size sadece isim, slogan ve rengini değiştirip kişiselleştirebileceğiniz yüzlerce logo arasından birini seçmek kalıyor.

İster var olanı yenileyin, ister yeni girişiminiz için yepyeni bir logo isteyin, internet hizmetinizde. Gerisi size kalmış.

Oya Yaşayan

Dijital Pazarlama ve E-Ticaret Uzmanı Yorumlar 


Benzer Videolar
Üretim Planlama
Marka Yönetimi Serisi 2 - Marka Yaratım Süreci
Dijital Dönüşüm Serisi 3 - Endüstri 4.0
Perakende Serisi 7 - Mağaza Yerleşiminde Dikkat Edilecek Hususlar
Perakende Serisi 4 - Perakendecilikte Ekip Yönetimi
Marka Yönetimi Serisi 4 - Marka Kimliği


Benzer Makaleler
Bir Kararın Anatomisi
Google: Yeni Ana Sayfanız
Dönem Sonu İşlemleri
Alibaba.com'da Satışın Püf Noktaları
Göz Göre Göre Satış
Perakendede Kayıp ve Kaçaklar