Kungfu ve Alibaba

1 Ekim 2019 Salı 09:37
1615
Okunma
0
Beğenme

Kungfu ve Alibaba

Alibaba'nın kurucusu Jack Ma emekliliğini 80 bin Alibaba çalışanının katıldığı bir stadyum partisiyle kutladı. Ama dijital parakende devinin kurucusu emekliliğinde bir tekne alıp dünyayı dolaşacak değil, Alibaba Ortaklar Kurulu'nun ömür boyu üyesi ve %6 hissesi var. Yani Jack Ma, Alibaba'nın geleceğini şekillendirmeye devam edecek. Buna da zaten henüz emekliliğini kutlarken başladı.

 

Jack Ma şirketin gelecek vizyonunu "Alibaba 'iyi şirket' olarak yüzyıl ayakta kalacak" diye özetledi: "Alibaba iyilik gücü olacak. 21. yüzyılda insaniyet, şirketlerin en önemli tarafı. Nazik olan kazanacak."

 

 

Kungfu tutkusunu ilk günden beri Alibaba'nın şirket kültürüne ve vizyonuna yansıtan Jack Ma, Alibaba'nın liderliğini sürdürmesini sağlayacak 6 temel ilkeyi açıkladı:

1- Her zaman önce müşteri! Sonra çalışanlar. Ortaklar, üçüncü sırada.

"Müşterilerimizin ihtiyaç ve sıkıntılarını gidermek, en büyük önceliğimizdir. Çalışanlarımızın büyümesini ve ortaklarımızın uzun dönemde kazanmasını ancak müşterilerimizin sadakatini kazanarak sağlayabiliriz."

2- İşin başı güvendir.

"Güvenilirlik en önemli değerimizdir ve mutlaka korunmalıdır. Çalışanlarımız açık sözlü, değerlerimize bağlı ve birbirlerine güvenebilir olmalıdır."

3- Değişmeyen tek şey değişimin kendisi.

"Biz değişmesek de dünya değişiyor. Değişime uymak, bizim DNA'mızda var."

4- Bügünün en iyisi, yarının normalidir.

"Bu bakış açısı en zorlu dönemleri atlatabilmemizi sağladı. Yine bu bakış açısı sayesinde liderliği ele geçirdiğimizde bile durmadan çalışmaya devam ettik. Alibaba ruhu demek, hep daha iyisi için çabalamak demektir."

5- Şimdi değilse ne zaman, ben değilsem kim?

"Bu söz, Alibaba'nın ilk dönemlerinde temel düsturumuz oldu. Tüm çalışanlarımızın da kendilerini işin sahibi olarak görmelerini istedik. Alibaba kültürü, elini taşın altına koymayı gerektirir."

6- Ciddi yaşa, mutlu çalış.

"Çalışanlarımızın işlerini ciddiye almasını ama aynı zamanda sevmesini isteriz. İşi insana mutluluk vermeli. Bu da özel hayatla iş hayatını dengeleyerek olur. Biz bu dengeye her zaman saygı gösterdik."

Bu ilkeler başta kulağa çok genel ve yüzeysel geliyor olabilir. Ama 350 milyar dolarlık bir imparatorluk kurmuş Jack Ma'nın herhalde bir bildiği vardır. Sizce de öyle değil mi?

 

Oya Yaşayan - E-Ticaret ve Dijital Pazarlama Uzmanı Yorumlar 


Benzer Videolar
Dış Ticarette Ödeme Yöntemleri
Veri Bilimi Nedir?
Kıymetli Evrak
Liderlik ve Çalışanları Hizalama
Blockchain, Sağlık Sektörünü Nasıl Dönüştürecek?
Dijital Dönüşüm Serisi 1 - Giriş


Benzer Makaleler
Gerilla Markalama
Reklam Marka Pazarlama Terimleri Sözlüğü (Ö-P)
İnternetin James Bond'u Olmak İster misiniz?
Kişiselleştirilmiş Marka Trendi
Benim Güçlü KOBİ'm İçin
Pasifik - Atlantik Kapışması ve Türkiye