Göz Göre Göre Satış

8 Mayıs 2018 Salı 10:01
2551
Okunma
1
Beğenme

Göz Göre Göre Satış

Instagram. Sosyal medyanın hızla büyüyen çocuğu. 600 milyon kullanıcının fotoğraf ve video paylaştığı, 400 milyon kişinin her gün ziyaret ettiği dev bir platform. Kullanıcılarının %60’ı Instagram sayesinde yeni ürünler keşfettiğini söylüyor, %70’i en az bir işyeri hesabı takip ediyor. Evet, rakamlar büyük potansiyel vaat ediyor ama şirketinizin tanıtımı için platforma balıklama atlamadan önce kendinize sormanız gereken sorular var:

 1. İşim için uygun mu?
  Ürettiğiniz rulmanların gayet şık fotoğraflarını çekiyor olabilirsiniz ama bu platform bireysel bir platform. Ürettikleriniz son tüketiciye hitap eden fotojenik ürünlerse Instagram size göre. Yiyecek, içecek, giyim kuşam, aksesuar, kişisel bakım ürünleri, güzellik hizmetleri, ev eşyaları...
 2. Müşteri kitlem orada mı?
  Instagram’ın her 100 kullanıcının 59’u 18-29 yaş arasında ve 68’i kadın. Bu demografi ürünlerinize uyuyor mu? Uyuyorsa platformda yerinizi hemen alın.
 3. Rakiplerim orada mı?
  Rakiplerinizi isimleriyle ve sektörünüzle ilgili “hashtag”lerle arayın. Dünyadan benzer şirketleri de. Oradalarsa ve en önemlisi sık paylaşım ve yüksek takipçi sayısı sorunlarını halletmişlerse, sizin de başarılı olmamanız için sebep yok.

Yukarıdaki soruların en az birine “evet” dediyseniz, gelin Instagram’dan adım adım pazarlama ve satış yapmaya başlayalım:

 1. “İşyeri” hesabı açın

Platformda kurumsal olarak bulunmanız için doğru adres, business.instagram.com. Bunun için Facebook profilinizin ve Facebook’ta şirket sayfanızın olması yeterli. İşyeri hesabının avantajı çok: Kullanıcılar şirket araması yaptığında çıkacaksınız. Takipçileriniz ve girdiğiniz post’lar hakkında kolaylıkla istatistik raporları inceleyeceksiniz. Reklam yapabileceksiniz. Hali hazırda bireysel olarak hesap açtıysanız “business” hesabına çevirmeniz de gayet kolay.

 1. Kendinizi iyi tanıtın

Profil bilgilerinizi ilgi çekici detaylarla doldurun, güzel bir fotoğrafınızı koyun ve web sitenize link verin.

 1. Ürünlerin öyküsünü fotoğraflarla anlatın

Instagram tamamen görsel bir mecra. Yazıları hemen kimse okumuyor. Göz alıcı, keskin, net ve ilginç fotoğraflarla müşteri kitlenizi yakalarsınız. Göze hoş gelen, ürünün kimliğine uyan filtreleri de kullanmayı ihmal etmeyin. Fotoğraflar ürünlerinizin nasıl ve hangi ortamlarda kullanılacağına dair ilham verirse daha da iyi olur.

 1. Hayat tarzına vurgu yapın

Instagram’da “Kardashian”vari postların başarısı su götürmez. Başarılı Instagramcılara bakın, tümü hayatlarından kareler sunuyor. Elbette göz alıcı fotoğraflarla... Markaların da aynı yolu izlememesi için neden yok. Ürünün kendinden çok, temsil ettiği hayat tarzını öne çıkarmak başarıya götürüyor.

 1. Hashtag’leri akıllıca kullanın

Hashtagler aranınca bulunmanızı sağlayan anahtar kelimeleriniz. Onlarsız görünmez olursunuz. Doğru kullanmanın yolu, çok genel gitmemek, sayıyı abartmamak ve en az bir tanesi şirketinize özel 10-12 ve mutlaka gerçekten ilgili anahtar kelime yazmaktan geçiyor.

 1. Takipçilerle iletişim kurun

Adı üstünde sosyal platform. Sizi takip edenlere teşekkür edin. Siz de onları takip edin. Post’larını like edin, iltifat edin, sohbet edin... Coşkulu bir potansiyel müşteri topluluğunun yolunu açacaksınız.

 1. E-satışa başlayın

Geçtiğimiz yılın sonlarına doğru Instagram, “satın alınabilir fotoğraflar” uygulamasına başladı. Şimdilik sadece belli markalarla test için açtığı uygulamada fotoğrafın üzerinde “Shop Now” butonu yer alıyor ve satın alma direkt platform içinde gerçekleşiyor. Bu uygulama olgunlaşıp herkese açılana kadar yapabileceğiniz şey, platforma entegre çalışan bir üçüncü taraf yazılım kullanmak. Mesela Soldsie.

 1. Sürpriz indirimler yapın

İndirimi herkes sever. Instagram takipçilerinize yapacağınız “size özel indirim kodu” gibi bir jest karşılığını bulacak. Ekranı kaydırmayı bırakıp sitenize gidecekler. İndirim bitince kodu içeren görseli silmeyi unutmayın.

 1. Reklam yapın

Instagram, Facebook’taki mekanizmayı kullanarak kolay yönetilen ve turnayı gözünden vuran hedeflemeli reklamlar yapmanız izin veriyor. Hem de gayet küçük bütçelerle bile başarı yakalamak mümkün. Harcanacak miktarı, hedef kitleyi ve süreyi belirleyin, yayına alın ve sonuç raporlarını izleyin.

Kolay gelsin.

 

Oya Yaşayan - Dijital Pazarlama ve E-Ticaret Uzmanı Yorumlar 
Yorum Ekle


Benzer Videolar
e-Ticarete 6 Adımda Doğru Başlangıç
Satış ve Pazarlamada Sosyal Medya: Püf Noktaları
İnternet Pazarlamasında En Fazla Düşülen Tuzaklar ve Kurtulma Yolları
5 Adımda Başarılı İnternet Pazarlaması
KOBİ Güncesi Yazı 13: "KOBİ'lerde İnsan Kaynakları Yönetimi"
Reklam Marka Pazarlama Terimleri Sözlüğü (M-N)
Reklam Marka Pazarlama Terimleri Sözlüğü (M)
2019 Yılı Gayrimenkul Sermaye İratlarının Vergilendirilmesi
360 Derece Marka İnovasyonu: Çepeçevre Bir Pazarlama Stratejisi Yaratmak ve Uygulamak
Hikayeleri Herkes Sever


Benzer Makaleler
Kungfu ve Alibaba
Bir Cesaret Hikâyesi
Küçük İthalatçının Alibaba Rehberi
Videonun Gücü Adına
Facebook E-Ticaretçileri Üzdü
İnternetin James Bond'u Olmak İster misiniz?
Google: Yeni Ana Sayfanız
İnternette Küçük Balık Olmak
Stres Çarkından Öğrenecek Çok Şey Var
Hikayeleri Herkes Sever