Bir Cesaret Hikâyesi

18 Ekim 2018 Perşembe 09:35
2276
Okunma
0
Beğenme

BİR CESARET HİKÂYESİ: JACK MA VE ALİBABA

Hepimiz başarı hikayelerinden, sıfırdan gelip kendi emeğiyle yükselen insanların hikayelerinden etkileniyoruz. Çocukken dinlediğimiz masallardaki gibi, önce ezilen ama sonra gücünü toplayıp sevdiklerini kötülerin elinden kurtaran veya başarıyı yakalayan kahramanların hikayeleri hala yüreğimizi ısıtıyor. 

İşte bu yazının konusu böyle bir cesaret, yılmama ve başarı hikayesi. Neredeyse tek başına tüm Çin ekonomisini etkileyen, gerçekten sıfırdan gelip, reddedilişi yaşayıp sonunda multi-milyarder olmayı başarmış Jack Ma'nın ve tabi ki Alibaba'nın kuruluş hikayesi...

 

Jack Ma 

Jack Ma, e-ticaret devi Alibaba'nın kurucusu, büyük hissedarı ve e-ödeme sistemi Alipay'in %50'sinin sahibi. Şu anda yaklaşık 25 milyar dolarlık kişisel serveti ve değerlemesi rekor düzeyde (150 milyar dolar) olan şirketleri ile 2017'ye dek Çin'in en zengin insanıydı (2018'de 3. sırada). Özetle, Alibaba, Facebook'tan daha değerli ve Amazon ve eBay'in toplamından daha çok ürünü işlemliyor!

Bu tip rakamlar biraz iç sıkıcı olabiliyor, kara gün yüzü görmemiş, kendini beğenmiş bir milyarderin hayatına bakıyoruz gibi hissettiriyor. Ama yanlış anlama olmasın, gerçekten feleğin çemberinden geçmiş, 54 yıllık hayatında bir çok zorlukla karşılaşmış biri karşımızdaki. Hayatı, tüm girişimcilere ilham verecek türden.

Komünist Çin'de 3 çocuklu, pek parası olmayan bir ailenin ortanca çocuğu. Nixon'ın 72'de ilk defa ziyaret etmesiyle turistikleşen şehrinde turist rehberliği yaparak İngilizcesini geliştirmeye çalışıyor. "Jack" takma adını da esas adını telaffuz edemeyen bir turist arkadaşı veriyor.

Parası ve çevresi olmadığı için tek çareyi okumakta görüyor ama eğitim hayatı da pek parlak değil. Liseden sonra üniversite sınavını ancak ikinci denemesinde kazanıyor. İngilizce öğretmenliği okuduğu üniversiteden sonra bir sürü işe başvuruyor ama hiçbir yerden kabul alamıyor. Hatta bir röportajında anlattıklarına göre KFC Çin'e geldiğinde başvuran 25 kişi arasından tek işe alınmayan Jack'miş. Polis olmak istiyor, yine reddediliyor. En sonunda kendi çeviri ofisini kuruyor. 1995'te yaptığı bir Amerika seyahatinde internetle tanışıyor ve bir internet şirketi kurma fikrine kafaya takıyor.

 

Alibaba 

Kurduğu ilk iki internet girişimi başarısız oluyor. Ancak, 4 yıl sonra küçük apartman dairesinde topladığı 17 arkadaşını "Alibaba" projesine yatırım yapmaya ikna ediyor. Büyük fikir: ihracatçıların ürünlerini doğrudan alıcılarla buluşturduğu bir online pazar yeri. Adını aldığı masaldaki Alibaba gibi, site küçük işletmelerin zengin potansiyelinin kapılarını açıyor.

Alibaba, kısa süre içinde tüm dünyadan üye toplamaya başlıyor ve Ekim 1999'da Goldman Sachs ve SoftBank'tan toplam 25 milyon dolar ile ilk dış yatırımını almayı başarıyor. İlk kurucu ekip birbirine yıllarca sıkı sıkıya bağlı kalıyor.

Jack Ma, bir ropörtajında, ekibin aşması gereken en büyük zorluğun, internetin çok yeni olduğu bir dönemde KOBİ dünyasını online ödeme sistemlerinin ve yurtdışına ürün gönderiminin güvenli olduğuna ikna etmek olduğunu söylüyor. Ondan sonrası çorap söküğü gibi geliyor ve Alibaba'nın başarısı Çin'e sığmayıp tüm dünyaya yayılıyor.

Esas dev büyüme, 2005'te Yahoo'nun %40 hisse için yatırdığı 1 milyar dolarla geliyor.

Ma, 2013'te CEO koltuğunu bırakıyor ve yönetim kuruluna çekiliyor. Eylül 2014'te halka açılan şirketin aldığı 150 milyar dolarlık değerleme, New York borsasında rekor kırıyor.

Asla vazgeçme. Bugün zor, yarın daha da kötü olacak, ama göreceksin yarından sonra güneş açacak.

Jack Ma

Oya Yaşayan - Dijital Pazarlama ve e-Ticaret Uzmanı Yorumlar 
Yorum Ekle


Benzer Videolar
5 Adımda Başarılı İnternet Pazarlaması
Satış ve Pazarlamada Sosyal Medya: Püf Noktaları
İnternet Pazarlamasında En Fazla Düşülen Tuzaklar ve Kurtulma Yolları
e-Ticarete 6 Adımda Doğru Başlangıç
KOBİ Güncesi Yazı 16: "Sistem mi, Disiplin mi?"
Dijital Ağlarda Markalaşırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?
KOBİ Güncesi Yazı 14: "Geri Bildirim Verme ve Almanın Satır Başları"
Reklam Marka Pazarlama Terimleri Sözlüğü (M)
Marka Yöneteceklere Notlar: "Marka Kimliktir, Marka Uygarlıktır"
Vergi ve Muhasebe Uygulamalarında Dönemsellik Kavramı ve Önemi


Benzer Makaleler
Göz Göre Göre Satış
Videonun Gücü Adına
Kendi İşini Kendin Yap
10 Dakikada Instagram Reklamı
Yeni Yıla Girerken Sitenize Ücretsiz Bakım
Globalleşen Dünyada Marka Koruma
2019'da Çok Satacak 9 E-ticaret Ürünü
Tostçu Erol, Dominick ve Faydacı Felsefe
Hikayeleri Herkes Sever
İnternetin James Bond'u Olmak İster misiniz?