Videonun Gücü Adına

2 Ekim 2017 Pazartesi 11:45
2646
Okunma
0
Beğenme

YouTube ve Facebook’da günde 7 milyar video izleniyor. Bunların hepsi de sevimli kedi videoları değil. Birçok şirket ürünlerini satmak için artık videonun gücünden faydalanıyor.

Video o kadar etkili ki, e-ticaret devi Amazon’un en iyi satan ürünlerinin hemen hepsi 360 derece görüntü bile olsa mutlaka bir video ile tanıtılıyor.

Keşke internetten satılan her ürünün ve hizmetin sayfasında tanıtıcı videosu olsa. E-ticaret mutlaka çok daha hızlı büyürdü.
Peki, etkili ürün videosu nasıl olmalı? Kesin bir formülü yok. Ürünün ne işe yaradığına, fiyatına ve markaya bağlı... İşte yurtdışından başarılı e-ticaret markalarının kullandığı 8 video tarzı. Umarız, ziyaretçinizi müşteriye dönüştürmenize yardımcı olur.

 1. Üretim hikayesi
  Tüketiciye ürünün nasıl geliştirilip üretildiğini gösteren videolar. Özellikle el sanatı ürünlerde veya gıda üretiminde yakın çekimlerle etkisi kanıtlanmış bir format.
 1. Kutu açma
  Özellikle teknolojik ürünlerde etkili bir tarz. Birinin kapalı kutuyu açmasıyla başlar, adım adım tarif eşliğinde ürün paketten çıkarılır, kurulu, çalıştırılır vb. YouTube’da pek popüler olan bu tip videoları özellikle kullanıcılar çaker ama şirketin kendisi tarafından üretilenler de oldukça etkili oluyor.
 1. İşkence
  Ürünün zor şartlara dayanıklılığını test eden videolar. Ama hakikaten zor şartlara! Mesela, blender, mikser üreten Blendtec firmasının ünlü videolarını hatırlayalım. Zavallı blender, içine atılan cıvatalarla somunlarla nasıl mücadele vermişti...(https://www.youtube.com/embed/khelBMp_LhA)
 1. Mekan Turu
  Özellikle mobilya ve ev dekorasyonu ürünleri için biçilmiş kaftan... Şirketin ürünleriyle güzelce dekore edilmiş odalarda ziyaretçiyi gezdirerek, ürünün albenisine albeni katıp sattırıyor.
 2. Öğretici
  Ürünün nasıl kurulacağını, çalıştırılacağını, giyileceğini, yıkanacağını vb. öğreten didaktik videolar. Ziyaretçi ürünü günlük yaşamına nasıl dahil edeceğini öğrenince daha bir gönül rahatlığıyla satın alır elbette. Bu tip videoların illa ki tam da tek tek ürünlerle ilgili olması gerekmez. Örneğin bir yapı market, “kendi işini kendin yap” tarzı öğretici videolarla ziyaretçisini işine yarayarak ürünlerini üstü kapalı olarak pekala sattırabilir.
  com, daha dümdüz gitmiş ve örneğin bu videosunda sattığı dekoratif duvar etiketelerinin nasıl düzgünce yapıştırılacağını öğretmiş (https://www.youtube.com/embed/yREQ29nOtvU)
 1. Karşılaştırma:
  Aynı tip ürünün farklı modellerini de karşılaştırabilirsiniz ya da rakibin ürünüyle kendi ürününüzü karşılaştıran videolar çekebilirsiniz. Elbette ticaretin ve internetin rekabet kurallarını ihmal etmeden...
 2. Ürün kullanımı
  Basitçe, ürünün gerçek hayatta kullanımını gösteren ama fazla tanımlayıcı olmayan, daha çok hayat tarzı yansıtan videolar. Futbolcunun ayağındaki spor ayakkabı, dizi yıldızının o sahnede taktığı takı,giydiği elbise vb. Etkili olduğu kesin, değil mi? Çok büyük markaların da reklamları bu tarzdan şaşmıyor.
 3. Komedi
  “Bir kahkaha, bir pirzola” demişler. Ayarı tutturulduğunda ürününüzü sattıran en etkili tarz komedi olabilir…Örneğin FiberFix basit bir ürünü var. Yapıştırıcı izolasyon bantları satıyor. (https://www.youtube.com/embed/haPvuhznuyI)

Sözün kısası, insanların kesin bilgiye hızla ulaşmak istediği bir dönemde yaşıyoruz. Bu hıza yetişip, müşterilerinize müşteri katmanın sırrı da online videoda. 

Oya Yaşayan - Dijital Pazarlama ve E-Ticaret Uzmanı Yorumlar 


Benzer Videolar
Şirket Kurarken Dikkat Edilecekler ve Şahıs Şirketleri
E-Ticaret Yapmak İçin Şirket Kurmak Gerekli mi?
Ekonomi Üzerine - Küresel Ticaret Yeniden Canlanacak mı?
Ekonomi Üzerine - Döviz Kurları Neden Dalgalanıyor?
Şirketi Dönüştürme ve Geleceğe Taşıma
Pazarlama ve Satış Planı


Benzer Makaleler
Marka ve Güçlü Kimlik Meselesi
Markalar için Pazarlama Vitaminleri
Mobil Marka Yönetimi
Satışta ve Markalamada Etkili Mesaj Üretmenin Yolları - 3
Marka Yönetimlerinin Yeni İstikameti Ne Olacak?
Etkili Mağaza Atmosferinin Mükemmel Müşteri Deneyimine Katkısı